טיולים לקוסטה ריקה

קוסטה ריקה היא ללא ספק "החוף העשיר" של מרכז אמריקה. בשנים האחרונות מהווה קוסטה ריקה את הפנינה הייחודית של היבשת, שמשטרה הדמוקרטי יציב, ללא צבא, ונופיה- עוצרי נשימה.
קוסטה ריקה הינה המובילה העולמית של התיירות הירוקה והאקולוגית, כאשר כשליש משטחה של המדינה הוקדש לשמורות טבע מוגנות ומרהיבות, ואשר בהן מתקיימים 6% מהביוספרה של העולם כולו!
ארץ יערות הגשם והעננים, שניתן לטייל בשמורותיה בגובה הגזעים או על גבי גשרים הנמתחים בצמרות העצים, עשירה במגוון צמחים ובעלי חיים מרהיבים ומיוחדים במינם. חופים זהובים ומים צלולים, המושכים אליהם המוני גולשים מרחבי העולם, שגודשים את החופים והערים התוססות המצויות לאורכם. מפרצים יפהפיים ואיים מוריקים, הרי געש פעילים, שלמרגלותיהם מפכים מעיינות חמים ומפלים, שמורות צבי ים המטילים את ביציהם בבטחה על חופיהן – זוהי קוסטה ריקה על קצה המזלג.

מידע כללי
ויזות- ישראלים אינם זקוקים לויזה כדי לבקר ולשהות בקוסטה ריקה עד 90 יום.
חשמל- 110 וולט (כמו בארה"ב).
מטבע- קולון.
שפה- ספרדית, ישנם גם דוברי אנגלית קריאולית (צאצאי עבדים מג'מייקה- באזור לימון).
שעון- קוסטה ריקה מאחרת את ישראל ב- 6 שעות.
אקלים- הקירבה לקו המשווה, לים הקריבי ולאוקיינוס השקט, גורמת לאקלים טרופי עד סוב-טרופי. קיים שוני בין מזג האוויר ברכס ההרים אשר חוצה את המדינה מכיוון דרום מזרח לכיוון צפון מערב, לבין אזורי החוף הנמוכים יותר. אזורי החוף חמים ולחים יותר מאזורי פנים הארץ וההרים.
ניתן להבחין בשתי עונות: העונה הגשומה- מאי עד נובמבר והעונה היבשה- דצמבר עד אפריל.
גבולות-ניקרגואה בצפון, פנמה בדרום, האוקינוס השקט במערב והקאריבי במזרח.
תושבים- כ- 4 מיליון תושבים בסך הכל. אירופים או מסטיסוס (תערובת של לבנים ואינדיאנים) מונים ביחד כ 94 אחוז מן האוכלוסייה. שיעור הילידים נמוך במיוחד, פחות משני אחוז. כשלושה אחוזים מן התושבים הם שחורים, המרוכזים בחוף הקריבי.
דת- הנצרות הקתולית היא השלטת, כ- 76% מהתושבים. 14% הם פרוטסטנטים והשאר- כתות שונות.
יהודים- בקוסטה ריקה חיים כ- 3,000 יהודים, המקיימים מערכת חינוך, מוסדות קהילה ותנועות נוער.
עיר הבירה- העיר סן חוזה (San Jose), שמפורסמת בעיקר במוזיאונים הייחודיים שבה, ביניהם מוזיאון הזהב, מוזיאון אבן הירקן והמוזיאון לאומנות קוסטריקאנית. אף שחיי הלילה של העיר מעניינים וסוערים היא משמשת לרוב כנקודת התחלה נוחה לחקר אתריה המרשימים ואוצרות הטבע יוצאי הדופן של המדינה.

מטיילים בקוסטה ריקה
אין ספק ששיאו של כל טיול בקוסטה ריקה עובר באחת משמורות הטבע הנדירות שבה.
הפארק הלאומי ארנל (Parque Nacional Volcán Arenal)- בצפון מערב המדינה, ניצב הר הגעש החרוטי ארנאל (1,533 מ'), שנראה בדיוק כמו הר געש טיפוסי. ההר שוכן במרכזו של הפארק, בין אגם ארנל הבוהק לבין הג'ונגלים העבותים. ההר, שהתפרץ בלילה מחריד אחד בשנות ה- 60', לא מפסיק להתפרץ כמעט מדי יום. ההתפרצויות היום הן קצרות, מרהיבות ונראות מכל האזור. ניתן ללכת במסלולי הליכה מוגבלים סביב לאגם וליערות. פנינה ייחודית לאזור, מצוייה למרגלות ההר: מעיינות חמים המהווים את האטרקציה החמימה המועדפת על אורחי המקום. התיירים שיעדיפו לחסוך דולרים ספורים ייכנסו למעיינות הבאלדי "baldi" שבהם מפלים קטנים, ובריכות חמימות בטמפרטורות שונות. למשקיעים יותר, מומלץ להתארח במעיינות טבקון הסמוכים (Tabacon), הצופים אל ההר ומאפשרים שחייה לילית במעיינות חמים אל מול התפרצות געשית מרהיבה.
מונטה ורדה (Monteverde ) – נמצאת מרחק 4 שעות נסיעה מפארק ארנל. יער עננים מדהים המכונה גם "יער הערפל". פארק נרחב של יערות גשם צפופים וכמובן ירוקים, בהם חיים בהרמוניה ייחודית בעלי חיים רבים. בסיורי הלילה שחוקרים את היער ניתן לזהות בקלות עצלנים, קופים,נחשי הלורה הירוקים והארסיים, מאות סוגי צפרדעים שונות ומשונות (במקום נמצא גם מוזיאון הצפרדעים הצבעוני והמומלץ) וכמובן – שלל הפרפרים הססגוניים של האזור ובהם הפרפר הכחול אשר מהווה את סמלה הלא רשמי של המדינה. כאשר מטיילים בין שבילי ההליכה שביער מומלץ לעלות על הגשרים התלויים אשר מאפשרים הצצה מרתקת מעל לצמחייה המאוד ייחודית של המקום ובנוף ערפילי מיסטי ושונה. האמיצים שבניכם חייבים לנסות את הספורט הלאומי של האזור "טיול קנופי" (Canopy Tour). למעשה, מדובר במערכת ענפה של אומגות התלויות מעל לצמרות העצים ומאפשרות הצצה שונה לחלוטין ובעיקר אתגרית ומהנה על היער. האומגות, לכל החוששים מגיעות בקלות למהירות של כ – 30 ק"מ בשעה והיא תחלץ מהנועז שבחבורה קריאות התפעלות.

הפארק הלאומי "פואז" (Poas National Park) שהינו אחד הפופלאריים במדינה. בדומה לנמצא בפארק ארנל, גם במרכזו של פארק זה עומד הר געש – פואז, המתנשא לגובה של למעלה משני קילומטרים. סביב להר זה מפוזרים שבילי הליכה מרהיבים שמגיעים עד ללועו המבעבע של ההר ומאפשרים הצצה פנימה לעומק של 300 מטרים. ניתן לסייר באזור עד למפלי לה פז הגועשים או עד ללגונה בוטוס (botos) בה מצוי מכתש ובו אגם בוהק בצבעי טורקיז מרהיבים.
אם קצתם בטיולי הרים ויערות מומלץ לעבור לאזורי החופים, משני צדי המדינה. הפארק הלאומי טורטוגארו (Tortuguero)- בחוף הקריבי, מהווה מוקד משיכה עצום לאור העדפתם של אלפי צבי ים להגיע מדי שנה אל החוף ולהטיל שם את ביציהם. ניתן להצטרף לסיורים מודרכים בין מוקדי ההטלות בעזרת תאורת אינפרא אדום ולמען הסר ספק – אסור לצלם או להפריע לצבים עם אלומת הפנס.
הצד הקריבי הינו ייחודי למדי. בין לגונות טורקיז נמצאת קבוצת אוכלוסין המזכירה יותר את ג'מיקה האפריקנית מאשר את קוסטה ריקה.
הפארק הלאומי קורקובדו Corcovado, מציע חווית גו'נגלים מושלמת! 6000 מיני חרקים, מאות מיני ציפורים וזוחלים ידידותיים יותר או פחות. הפארק מאפשר חוויות של טראקים שונים, טיולי נהרות וימים בין גאות לשפל, וחשוב לציין שחלק מן הפארק אף טרם נחקר. הנועזים שישארו ללון במקום יכולים לזהות טפירים ויגוארים שאומנם מהווים את שיא הבריאה, אך יכולים להיות תוקפניים במידה שטרם אכלו ארוחה מלאה.

העיר לימון – תוכלו להתחבר לקצב הסוער של החברה הפעילה והסוערת הזו, שמקורה עוד מהימים בהם היו מייבאים עבדים מחופי חוף השנהב. עיר שוקקת חיים עוד יותר היא פורטו ויאחו (הנמל הזקן) Puerto Viejo אשר מהווה עיר לגולשים ותיירים צעירים.
גולשי הגלים הם קהילה ענקית ומוערכת בתיירות המקומית שמשגשגת מאוד גם בצד המערבי של המדינה. אחד החופים המוכרים אליו נוהרים ישראלים רבים ואף מתגוררים שם (קל לזהות את הפלאפל התל אביבי ברחוב הראשי) הוא חופה של העיר חאקו. העיר נמצאת מרחק 3 שעות נסיעה בלבד מעיר הבירה סאן חוזה. חופי גלישה מומלצים נוספים הם פאבונס (Pavones) בדרום ובאזור סנטה תרזה שבקצה המערבי -דרומי של המדינה. גם שם אגב, תוכלו לזהות קהילת ישראלים משגשגת ופלאפל שאינו נופל מאחיו בישראל.
חופים מרהיבים שאינם מאפשרים גלישה, נמצאים בדרום המדינה, בפארק הלאומי מנואל אנטוניו. מדובר בשמורה טבע ייחודית שמאפרת מסלולי הליכה רבים ומגוונים בדרגות קושי קלות יחסית עם מגע מקסימלי עם קופים, עצלנים, רקונים ומינים אנדמיים נוספים אשר אופיינים לאזור זה בלבד. הפארק כולל מפרצים קטנים, 12 איים ירוקים הטובלים במי טורקיז נפלאים ובנוף עוצר נשימה. הלינה מומלצת בעיר קפוז, שסמוכה למנואל אנטוניו אך זולה ממנה.
הפארק הלאומי רינקון דה לה וייחה Rincon de la Vieja) National Park) , השוכן בצפון-מערב קוסטה ריקה, ובמרכזו- הר הגעש רינקון. כאן ניתן לערוך טיולים במסלולי ההליכה הקצרים והרבים העוברים בין הלגונות, המעיינות חמים ובריכות בוץ מבעבע, מפלי מים ובעלי חיים רבים. ניתן לטייל בשטחו גם בסיורי רכיבה על סוסים.
פארק לאומי נוסף באזור הוא הפארק הלאומי סנטה רוסה (Santa Rosa National Park),שבחצי האי סנטה אלנה (Santa Elena). זהו אחד הפארקים הראשונים במדינה, וההיסטוריה נוכחת בו בדמות האחוזה בה ניצח צבא קוסטה ריקה את הכובש וויליאם ווקר ב-1856. האחוזה (Hacienda) המקורית נשרפה לפני שנים אחדות, וכיום עומד במקום שחזור שלה ובו מוזיאון קטן. אך העיקר, כתמיד בקוסטה ריקה, הוא הטבע בפארק: יער טרופי יבש ובו מינים רבים של ציפורים, יונקים, זוחלים ודו חיים, לצד חופים, שוניות, ביצות ואתר קינון של צבי ים.
ניתן לשלב את קוסטה ריקה בטיול מאורגן עם גואטמלה או עם קובה.

www.xn--6dbe2a9ah.com