טיולים לפרו

פרו – ארץ הכל בה…

פרו היא אחת המדינות האטרקטיביות לאנשי ה"טראקים" שבניכם, אוהבי האתגרים, אך גם לעצלנים או לנינוחים שבניכם – אין מה לדאוג, פרו תפנק גם אתכם. פרו נחשבת ל"פנינה הארכיאולוגית" של דרום אמריקה ובה מצויים שרידים היסטוריים רבים וכמובן אחת התגליות הארכיאולוגיות היפות בעולם ה"מאצ´ו פיצ´ו". המאצ'ו פיצ'ו, הינה עיר שנבנתה על ידי בני האינקה ונשתמרה פלאים עד היום.
פרו היא ארץ מתקדמת יותר משכנתה בוליביה אך עדיין שומרת על אותנטיות והמאפשרת ליהנות מתרבות פרואנית עשירה ומרתקת. בחלק נרחב במדינה תוכלו לחוש כאילו "חזרתם בזמן" אך לצד זאת תוכלו למצוא בה ערים מודרניות. קרוב לשלושה רבעים מהאוכלוסייה היא עירונית, הערים הגדולות הן: לימה, ארקיפה, טרוחיליו, ציקליו, פיאורה, איקיטוס, טימבוטה, קוסקו וחואנקיו. חלק מהערים כמו קוסקו המפורסמת מכילה בתוכם ניגודים רבים של אורך חיים ישן ועתיק אל מול חדש ומודרני.

המטייל הישראלי, מרגיש בפרו כמו בבית כאשר מקומות רבים מותאמים לישראלים. החל מתפריטים בעברית ומחירים מיוחדים במלונות וכלה בפרואנים מקומיים ששולטים בשפתו של "היברו מאן".
פרו היא המדינה השלישית בגודלה בדרום אמריקה, מונה קרוב ל 30 מליון תושבים, כמחצית מהאוכלוסייה הם אינדיאנים, רובם צאצאי האינקה, השומרים על תרבותם הייחודית ועל אורח חייהם המסורתי אשר ניתן לחזות בכך בכפריהם ובפסטיבלים המעניינים שהם מקיימים. אוכלוסייה זו אגב, חיה בתנאים קשים ובעוני מחריד. השכבה העשירה ביותר היא זו של המסטיסים – בני תערובת של אירופאים ואינדיאנים. בידיהם מרוכזות מרבית המשרות החשובות, ומהווים את "השמנת" החברתית של פרו.

פרו גובלת עם אקוודור וקולומביה בצפון, ברזיל ובוליביה במזרח, וצ'ילה בדרום. תרבויות עתיקות התקיימו בפרו ובסביבותיה כבר בשנת 1000 לפני הספירה ויש הסבורים שאף קודם לכן. לבני האינקה, ששלטו באזור עד שנת 1532 יצא מוניטין עולמי של בעלי תרבות מרתקת וייחודית. לאחר שפרנסיסקו פיסארו, נציג הכיבוש ההיספני, תפס את השלטון הפכה פרו לנקודה מרכזית עבור משלחות כיבוש ומשלחות מתיישבים מספרד, ומאירופה. מהנמלים שלה הוצאו סחורות לספרד. רק בשנת 1824, לאחר הניצחון של גנרל סוקרה נגד הספרדים בקרב אייקוצ'ו, סולקו המלוכנים סופית ופרו מימשה את ריבונותה על כל שטחה. שנים קשות ומאבקי שלטון חריפים אפיינו את המדינה בשנותיה העצמאיות הראשונות. במהלך השנים צצו בעיות קשות גם בתחום זכויות בעלות על קרקעות ומעמד האוכלוסייה האינדיאנית. רק בשנת 1945 הדמוקרטיה הצליחה להתבסס. כיום משמשת פרו כמעצמת דיג ואחת מיצרניות הנחושת, הכסף והאבץ הגדולות בעולם.
פרו משתרעת על פני 1,285,220 קמ"ר, שטח זה הופך אותה למדינה השלישית בגודלה בדרום אמריקה והרביעית באמריקה הלטינית. שרשרת הרי האנדים מקבילה לחוף האוקיינוס השקט לכל אורכה של פרו ומחלקת את המדינה לשלושה חבלי ארץ: הראשון הוא קו החוף של לימה שפונה לאוקיינוס השקט ומאופיין בערפל החוף, השני הוא איזור הרמה המרכזית- הרי האנדים הכוללים את הר ההואסקראן, הגבוה במדינה, שגובה פסגתו 6,768 מטר. והשלישי הוא יערות הגשם של האמזונס.

למי שחפצה נפשו בטראקים רגליים בהרים, העונה המתאימה ביותר היא יוני-אוגוסט. למטיילים לאורך רצועת החוף של פרו, התקופה הטובה ביותר היא דצמבר-מרץ. בג'ונגלים של פרו כדאי לטייל בין אפריל לאוקטובר. לסיכום – טיול שיתקיים בתקופה מאי-דצמבר יאפשר לטעום מהכול, בלי להיכנס למזג אוויר קיצוני.
פרו נחשבת לאחת המדינות הבטוחות והזולות ביבשת. זהו מקום טוב להתפנק, לטייל, ולעשות קניות רבות. טיול ממוצע ינוע בין 600-800 דולר. המטבע המקומי נקרא "סול" והוא נחלק ל100 "סנטימוס". דולר אחד שווה כ-3 סול. טרוול צ´קס מתקבלים בברכה בהרבה מקומות כמו כן גם כרטיסי אשראי, קחו זאת בחשבון כאשר אתם בערים גדולות ופניכם מועדות למקומות נידחים.

ישראלים לא צריכים ויזה כדי להיכנס לפרו, רק צריך להציג דרכון בר תוקף (לפחות חצי שנה). לרוב מקבלים אשרת שהייה של 90 יום שמוחתמת בדרכון ועל גבי פתק. חשוב מאד לשמור כי רק בעזרתו ניתן להאריך את השהייה בפרו.
פרו מציעה מגוון רחב של טיולים בעלי אופי ונופים שונים להלן רשימה של מספר מקומות בהם כדאי לתייר:
Tumbas ו-Piura הם חופי הרחצה העיקריים בפרו ומציעים מגוון פעילויות לתיירים.

העיר Chiclayo נמצאת בצפון פרו בה שורר מזג אוויר חם ושמש תמידית. כמה מאתרי הארכיאולוגיה המעניינים באזור נמצאים ב-tan Grande ו-Hauca Rajda, שם גם נמצא המוזיאון המלכותי.
העיר Trujillo – מוכרת כעיר האביב הנצחית. שווה לבקר בטירות ובאתרים הארכיאולוגים בעיר.

ג`ונגל האמזונס מכסה יותר ממחצית פרו. מעולה לטרקים הרפתקניים מכיוון שרובו בלתי נגיש לתיירים. לאזור איקוויטוס אפשר להגיע דרך הנהר, מהעיר פוקלפה. למי שחשקה נפשו לראות שבטים אינדיאניים ואינו מטייל במסגרת טיול מאורגן, מומלץ להיעזר במדריכים מקומיים.
לימה Lima- בירתה של פרו עמוסה וצפופה, אך עם זאת, היא ידידותית ורוויה באתרים מעניינים. כדאי לבקר ב- Museo de Oro del Peru, Museo Nacional de Antropología y Arquelogía, כנסיית סן פרנציסקו, כנסיית סן דומינגו, שווקים הומים כמו Polvos Azules, ובכיכרותיה העולצים של העיר.
קוסקו- Cuzco – זו העיר העתיקה ביותר ביבשת, בה ישבו בני האינקה כבר מהעת העתיקה. טיול ברחובותיה וסמטאותיה יגלה בפני המבקר את המסורת העתיקה שעדיין ניכרת מכל עבר.
מאצ'ו פיצ'ו- העיר המסתורית והמקסימה עדיין מהווה תעלומה למרבית החוקרים, מושכת אליה המוני תיירים מרחבי העולם.

מומלץ מאוד להרחיק ולהיכנס אל פנים המדינה, אל אזור Puerto Maldonando הוא אזור של פארקים לאומיים ושמורות כגון שמורת Manu ושמורת Tambopata.
אזור החוף הדרומי של פרו מזמן חוויות של טיולי טבע. העיירה פיסקו Pisco מהווה נקודת מוצא לטיולים ב- Islas Ballestas, וב- Península de Paracas.
העיירה נסקה- זהו מדבר, בו שבטי הנאסקה העתיקים ציירו צורות ענקיות יפיפיות על המרחבים, קרוב לחופים. ארכיאולוגים חלוקים עד היום בדעותיהם בהקשר למהות הציורים, חלק טוענים שהם חלק מפולחן עתיק וחלק טוענים שזהו למעשה מעין לוח אסטרונומי המתאר את מפת השמים. מה שזה לא יהיה, הטיסה מעל השטח היא חוויה בלתי נשכחת ומפעימה. עוד באזור ניתן לבקר בבית הקברות העתיק לחוויה מפחידה במקצת בה ניתן לראות ברחבי בית הקברות מומיות פזורות בשטח.
אזור אגם טיטיקקה ואריקפה-העיר Arequipa שמכונה גם "העיר הלבנה", מוקפת הרים נישאים ונוף ייחודי. רבים מהבתים היפים של העיר משמשים כיום כמוזיאונים וגלריות, ביניהם קאסה ריקטס והמנזר של סנטה קטלינה. אפשר לצאת מהעיר אל הטבע המופלא שמקיף אותה: קניון קולקה והר הגעש אל מיסטי. כמו כן, אגם טיטיקקה המקסים שווה ביקור.

www.xn--6dbe2a9ah.com