טיולים לסורינאם

סורינאם- כמעט כמו הולנד, אבל… לא!

סורינאם מספקת למטייל בה סוג של הרפתקה ומתאימה לאינדיאנה ג´ונס שבכם. המדינה שוכנת בחלקה הצפוני של אמריקה הדרומית. גובלת עם גיאנה הצרפתית במזרח, גיאנה במערב, ברזיל בדרום והאוקיינוס האטלנטי בצפון. בעבר נודעה המדינה בשם גיאנה ההולנדית. לאורך החוף משתרעת שפלה נמוכה, שגובהה אינו עולה בהרבה על גובה פני הים. במקומות מסוימים גובה השטח נמוך מפני הים. כך ששטחים נרחבים בשפלה מכוסים ביצות. בפנים הארץ ובדרומה מתנשאים הרי וילהלמינה, המתרוממים לגובה 1,280 מטרים מעל פני הים, ושולחים זרועות למערב המדינה ולמזרחה. בדרום-מערב המדינה יש איזור סוואנות. בסורינאם יש שבעה נהרות עיקריים, הזורמים מדרום לצפון ונשפכים לאוקיינוס האטלנטי.

הולנד לא קיבלה את הריבונות על סורינאם עד חתימת הסכם ברדה ב-1667. ב-1954 קיבלה סורינאם אוטונומיה במסגרת ממלכת ארצות השפלה וב-1975 זכתה בעצמאות מלאה. במשך רוב שנות השמונים שלט משטר צבאי בראשותו של דזי בוטרזה. השלטון הדמוקרטי הוחזר רק ב-1988.
אוכלוסיית סורינאם מונה קרוב לחצי מיליון איש. כ-90 אחוז מהם חיים בבירה, פרמריבו ובאזור החוף. האוכלוסייה הקטנה היא בין המגוונות ביותר ביבשת אמריקה, אך הקבוצות האתניות השונות אינן נוטות להתערבב זו בזו, גם לא מבחינה מפלגתית פוליטית.

השפה הרשמית היא הולנדית, אך ניתן לשמוע גם סורינאמית או סרנן טונגו בעיקר בקרב הקריאולים: שפה המבוססת על אנגלית, עם השפעות חזקות של הולנדית ושל שפות נוספות, אירופיות ואפריקאיות. כן דוברים בסורינאם בג'אוונזית, בניבים סיניים, בדיאלקט הודי מקומי, ובשפות ילידיות שונות.
רוב שטחה של סורינאם מכוסה ביערות גשם אשר מהווים אזור גידול לכ 300 מיני צמחים שונים ולעולם חי עשיר ומגוון: יגואר, פומה, חזירי בר, מיני קופים שונים, איילים, תחש הנהרות, הארמדיל, איגואנות, נחשים ופרוקי רגליים רבים. בסורינאם יש גם מיני עופות רבים, ובהם הפלמינגו, הטוקאן זנים ייחודיים של צבים ועוד.
פרמריבו הבירה, שהוקמה במאה ה-17, ממזגת תרבויות וסגנונות ארכיטקטוניים שונים. כדאי לבקר בארמון הנשיא, שבחצרו יש גן דקלים מעניין, בקתדראלה הקתולית שנבנתה במאה ה-19 ובבית הכנסת הסמוך לה, שהוקם במאה ה-17, בפארק פלמנטואין על עצי התמר האקזוטיים והציפורים הססגוניות שבו. במזרח העיר נמצא מבצר זילנדיה מהמאה ה-17, שבו שוכן היום המוזיאון של סורינאם. במרחק חצי שעה נסיעה מהעיר נמצא פארק הטבע בראונסברג פארק זה, כמו גם פארק הטבע וולצברג, הוא אתר חובה לאוהבי הטבע המגיעים לסורינאם, שם אפשר להתוודע לעולם החי והצומח העשיר של הארץ.

המטבע המקומי נקרא "גילדר". אפשר להשתמש בטרוול צ´קס ובכרטיס אשראי אם כי לא בכל המדינה יש עמדות זמינות. המלצה חמה: החליפו כסף כל עוד אתם בערים הגדולות באזור החוף.אקלימה של סורינאם טרופי לחלוטין, כל השנה חם והטמפרטורות לא יורדות מתחת ל – 21. מעלות צלזיוס. הגשם יורד לכל אורך השנה, העונה היבשה, אם ניתן לכנות אותה כך, נמשכת מספטמבר עד נובמבר.בניגוד למה שהיה בעבר, כיום ישראלים לא צריכים ויזה כדי להיכנס לסורינאם, אך אם אתם שוהים יותר משבוע ימים צריך להוציא אשרה מיוחדת, מעין אישור יציאה. את האישור ניתן להוציא אך ורק בתוך סורינאם, בעיר הבירה פרמריבו, במשטרת ההגירה.

www.xn--6dbe2a9ah.com