טיולים לניקרגואה

ניקרגואה – אותנטיות משתלמת…
ניקרגואה היא אולי המדינה הענייה ביותר מבין ארצות מרכז אמריקה והכי פחות מתקדמת, אי לכך, השתמרה בניקרגואה האווירה והתרבות האוטנטית שלא תמצא במדינות מתקדמות ומתויירות. מדובר באחת המדינות היפות בעולם ודווקא העובדה שטרם הגיעה למקום התיירות ההמונית, הופכת את המדינה לייחודית ומושכת מאד, מה גם שהמחייה בה זולה ותוכלו לטייל בה בחצי מחיר משכנותיה.

תושבי ניקרגואה ידועים בסובלנות ובמאור פנים. רובם טובי לב ופשוטי עם שחיים בצורה מסורתית, קל להתחבר אליהם וליצור שיחה ויש רבים מהם שעדין ניתן להבחין בהתלהבות בעיניהם בראותם תייר.
ניקרגואה היא המדינה הגדולה ביותר באמריקה התיכונה ומחולקת לשלושה אזורים גיאוגרפיים נבדלים: השפלה הפאסיפית, ההרים בצפון- מרכז והשפלה האטלנטית או הקאריבית. גובלת בהונדורס בצפון, בקוסטה ריקה בדרום, בים הקריבי במזרח ובאוקיינוס השקט במערב. ניקרגואה מציעה למטיילים בה ערים קולוניאליות, כפרים הרריים, איים בתוליים וכפרים החבויים בג'ונגל. היא יעד שירתק מטיילים סקרנים, חובבי טבע והיסטוריה.

שם המדינה הוא שילוב של המילה ניקראו (השבט המקומי הגדול ביותר, אשר היה בה כאשר הספרדים הגיעו), והמילה הספרדית אגואה שפירושה מים (עקב הימצאותם של שני אגמים גדולים במערב המדינה).
יש עדויות מועטות ליישובים שהתקיימו מאות שנים ברחבי המדינה, בעיקר בשפלה שבמערב וכן לחופי האגמים. בשנת 1502 כבש כריסטופר קולמבוס את ניקרגואה, ובמו כל מדינה קולוניאליסטית כלכלתה נשלטה על ידי ייצוא של מוצרים חקלאיים, ובראשם הקפה. בסוף המאה ה-19, הגיע לעמדת כוח הגנרל חוסה סנטוס סלייה, אשר בחסות שלטונו הדיקטטורי השיק רפורמות ליברליות למען מודרניות וקידמה. בתום העשור הראשון לרפורמות שלטו משקיעים אמריקניים במגזרי הקפה, הבננות, הזהב והעץ של ניקרגואה. כיבושה של ניקרגואה מצד ארצות הברית נמשך עד לשנת 1933. ניקרגואה מפורסמת בזכות המהפכה הסנדיניסטית בשנת 1979, ובמלחמת הקונטראס שבאה בעקבותיה. אולם ימי הסכסוכים הצבאיים של ניקרגואה תמו ונשלמו.
במדינה שורר אקלים טרופי. הטמפרטורה משתנה רק במעט במשך השנה, וההבדלים בין אזורים שונים הם בעיקר תוצאה של גובה. העונות מתחלקות לעונה יבשה ועונה גשומה: היבשה נמשכת מנובמבר עד אפריל והעונה הגשומה נמשכת ממאי ועד אוקטובר. הוריקנים עלולים לצוץ בחודשים ספטמבר ועד נובמבר ולשבש מעט את התוכניות.

 

ניקרגואה מונה 5.14 מיליון תושבים, וכ-1.26 מיליון מהם גרים בסביבות הבירה, מנגואה. הקבוצה האתנית הגדולה ביותר היא המסטיסוס, תושבים ממוצא מעורב, אירופי ואינדיאני. השפה המדוברת היא ספרדית בדיאלקט מרכז -אמריקני, אם כי יש מיעוט, במיוחד בחוף הקריבי, דובר שפת המיסקיטו, אנגלית או שפות ילידיות אחרות. הדת הדומיננטית בניקרגואה היא הנצרות הקתולית.
המטבע המקומי נקרא קורדובה והוא נחלק ל100 סנטבוס. מחוץ לניקרגואה ערכו של המטבע מזערי ולכן מומלץ לחשב היטב לפני היציאה מהמדינה את הסכום שיש לכם ביד ולא לפרוט יותר מדי.
טרוול צק’ס מתקבלים רק בערים הגדולות וישנם מקומות שמתמחרים גם בדולרים. כספומטים יש רק בערים: מנגואה, ליאון, מסאיה, גרנאדה וריבאס

נופיה של המדינה מדהימים: יש בה חופים ואיים יפיפיים, הרי געש רבים, ימת ניקרגואה, שאורכה 160 ק"מ ומנגואה, שאורכה כ-60 ק"מ, הן ימות מים מתוקים הגדולות ביותר באמריקה התיכונה. ימת ניקרגואה היא השנייה בגודלה באמריקה הלטינית כולה. בימות אלה ניתן למצוא מגוון דגים, כולל כרישי מים מתוקים היחידים בעולם, ומבחר עצום של עופות וציפורים. אי אומטפה שנמצא בלאגו דה ניקרגואה נחשב לאחד מהאיים הגדולים בעולם שנמצאים בתוך אגם ולאחת הפנינים של ניקרגואה. כל מי שיגיע לכאן יבין זאת מיד: האי נוצר על ידי שני הרי געש קרובים שהתחברו לאי אחד בעקבות הלבה שפרצה מהם, אחד מהרי הגעש עדיין פעיל. המקום מדהים ביופיו ושובה בקסמיו – הכל ירוק ושלוו, מנותק משאר העולם, מי שמחפש שקט ורוגע ימצא גן עדן ומי שמחפש אטרקציות ימצא אותן ביערות הגשם של צפון מערב ניקרגואה. יערות אלו משמשים ביתם של חיות בר רבות: חתולי בר, חזירי יבלות, פומות, יגוארים, עצלנים וקופי עכביש. מיני הציפורים ביערות רבים במיוחד, ובניהן ניתן למצוא את הקצאל, הציפור הקדושה של בני המאיה. בג'ונגלים שלחופי הים הקאריבי גדלים עצים הצומחים לגובה של כמעט 60 מ', ומהווים בית גידול של החנק, האנקונדה, היגואר, הצבי והקוף השאגן.

מנגואה, בירתה של ניקרגואה נפגעה מספר פעמים מרעשי האדמה שבאזור ובסוף 1972 חרבה העיר כמעט כליל. במרחק 23 ק"מ ממנגואה נמצא אחד מהרי הגעש המעניינים והנגישים במדינה. ההר מתנשא לגובה 635 מטרים ועדיין די פעיל, ומפסגתו נשקף נוף מקסים.
איי קורן הם גן עדן אמיתי! האיים הם התגלמות החלום והפנטזיה של אי קאריבי. הם בתוליים וקסומים מאחר שטרם נפגעו מהתיירות התעשייתית ומבתי המלון הגדולים. מי האוקיינוס צלולים בצבעי תכלת משגעים, החול לבן, דקלים יפים בכל מקום ובייחוד שקט ורגוע. באיים אתרי צלילה מומלצים החושפים מגוון דגים וחיות ים.
גרנאדה היא העיר הכי יפה בניקרגואה ואולי היפה ביותר במרכז אמריקה, עיר קולוניאלית היסטורית. המבנים והארכיטקטורה בעיר מקנים לה מראה מיוחד במינו שלא ישכח מעינכם. סביב העיר מפוזרות אטרקציות רבות ומטיילים אנרגטיים במיוחד ימצאו עצמם עוברים מסיור ביערות, בטבע הפראי – אסור לפספס את לגונה דה אפויו – אגם שנמצא בלוע הר געש ובטח שלא את חיי הלילה בגרנאדה המשופעים בשפע של ברים ומסעדות טובות.

ליאון היתה בעבר עיר הבירה של ניקרגואה ובעלת היסטוריה מכובדת מאד.
בעיר יש מספר רב של קתדראלות יפיפיות. הבולטת מכולן, נמצאת ב Parque Central, זוהי הקתדראלה הגדולה ביותר במרכז אמריקה. העיר חיה ותוססת, מלאה בשווקים ודוכני אוכל קטנים המוסיפים לה מעבר לחן ולקסם – ארומה וריחות מזון מקומי מפתה.
סן חואן דל סור, ממוקמת לא הרחק מהגבול עם קוסטה ריקה והיא מקום חובה לעוברים לקוסטה ריקה או לבאים ממנה. עיירת הדייגים הזו נמצאת במפרץ יפהפה שחופיו בתוליים ושוממים, סביר להניח שתתאהבו במקום אל מול השקיעות הציוריות. זו העיר המומלצת לסיים בה ביקורכם במדינה, בשקט, ברוגע אל מול השקיעה.

www.xn--6dbe2a9ah.com