טיולים למקסיקו

מקסיקו הינה תערובת אנושית וטופוגרפית מרתקת! מיזוג של תרבויות – ספק אינדיאנית, ספק ספרדית. שילוב של עתיקות מאידך עם הרי געש מושלגים וחופים טרופיים שטופי שמש. ארץ מגוונת להפליא המהווה גן עדן למטיילים בתחומים שונים ומגוונים: נופי מדבר, הרי געש מכוסים שלג, אתרי עתיקות מרשימים, פירמידות מהגדולות בעולם, שרידי תרבויות מרתקות של המאיה והאצטקים לצד ערים מתועשות ותוססות, אתרי נופש נוצצים, חופים מבודדים ומגוון עצום של חי וצומח.

המטרופולין הענק מקסיקו סיטי נמצא במרחק של שעה טיסה מיערות גשם הטרופיים וכפרי המאיה של המדינה הדרומית צ'יאפאס (Chiapas). הנופים הרבים והקבוצות האתניות השונות של מקסיקו משקפים את תולדותיה יוצאות הדופן של המדינה, שהיא ספק אינדיאנית, ספק ספרדית. די בהיכרות שטחית איתה, כדי להבין שאין כל חדש במה שמכונה 'העולם החדש', שאת חוכמת המתמטיקה, הפיסיקה והטבע- ידעו והביאו לידי מעשה שבטים אינדיאנים קדמונים שחיו במדינה זו לפני אלפי שנים. למרות המורשת הקולוניאלית העשירה וסממני הקדמה, במקסיקו עדיין חיים כמעט 60 עממים ילידיים נפרדים, בעיקר הודות לבידוד שבו הם שרויים. תערובת זו של קדמה ומורשת, היא המפתח לפופולאריות הרבה של מקסיקו כיעד לטיול, כשלכל אלו מצטרף המטבח המקסיקני המגוון, המתובל והעשיר – הרי שמובטחת חוויה הנוגעת בכל החושים! בין אם אתם מחובבי המרגריטות, חובבי הקולינריה, חובבי מדבריות הפורחים בפריחה מרהיבה, חובבי בעלי-חיים צבעוניים (כעוף הקצאל – הציפור היפה בתבל), שוחרי גלישת גלים, אוהבי שלווה של ים כחול וחופים לבנים, מתעניינים באתרי עתיקות ובתרבויות נכחדות, או אספני מגוון מלאכות יד . אוטנטיות וצבעוניות – מובטח לכם שמקסיקו תספק את המגוון.

מידע כללי

ויזות- ישראלים אינם זקוקים לוויזה כדי לבקר במקסיקו ולשהות בה עד 90 יום. רשויות ההגירה במעברי הגבול האוויריים והיבשתיים, מעניקות אשרה ל- 90 יום עם הכניסה למדינה, אותו יש לשמור בצמוד לדרכון עד ליציאה מהמדינה. אם אתם נכנסים למקסיקו מגואטמלה או מבליז, ייתכן שכרטיס התייר שלכם יוגבל ל-15 יום. יש להציג דרכון בתוקף לחצי שנה לפחות וכרטיס טיסה חזרה.

בריאות- הסכנות כאן הן מלריה, מחלת צ'אגאס, כולרה, קדחת דנגי, דלקת הכבד, טטנוס וטיפוס. יש לבדוק עם משרד הבריאות בארץ על חיסונים מומלצים. זיהום האוויר במקסיקו סיטי כבד, בייחוד בחודשים נובמבר עד פברואר. מים- מומלץ להשתמש בבקבוקי מים מינרליים, או להרתיח ולטהר מים זורמים.

חשמל- 110 וולט

מידות ומשקלות- השיטה המטרית

מטבע- פסו (Peso) , נחלק ל- 100 סנטבוס. מומלץ להביא המחאות נוסעים בדולרים, וגם דולרים במזומנים. ניתן להמיר מטבע בבנקים או במשרדי חלפנות (casas de cambio). כמו כן- כמובן אפשרי שימוש בכרטיסי אשראי.

שעון- רוב אזורי מקסיקו מאחרים את ישראל בשמונה שעות. באחה קליפורניה הדרומית ומדינות נוספות בצפון-מערב מקסיקו מאחרות את ישראל בתשע שעות, ואילו באחה קליפורניה הצפונית מאחרת את ישראל בעשר שעות

האקלים- אקלימה של מקסיקו מגוון מאוד ומותנה בעיקר בגובה ובמיקום הגיאוגרפי. הרמה המרכזית יבשה וחמימה, רב פסגות ההרים הגבוהות מכוסות בשלג. האזורים הנמוכים של מישור החוף, בפרט בחצי הדרומי הינם חמים ולחים. העונה החמה והגשומה חלה בחודשים מאי עד אוקטובר. החודשים החמים והגשומים ביותר ברוב חלקי המדינה – יוני עד ספטמבר. בחודשים דצמבר עד פברואר בדרך-כלל קריר יותר, ורוחות הצפון מקררות מאוד את פנים הארץ.

לסיכום- בעקבות הטופוגרפיה, הקירבה לאוקיינוסים, והמיקום הנרחב של מקסיקו על פני אזורי אקלים שונים- ניתן לבקרה בכל חודשי השנה, אולם על מנת למצות את המירב, מומלץ להגיע בחודשים אוקטובר עד מאי.

שטח וגבולות- שטחה של מקסיקו נאמד ב- 1,972,547 קמ"ר, פי תשעים משטחה של מדינת ישראל! מקסיקו גובלת בארצות הברית מצפון, גואטמלה ובליז בדרום-מזרח, האוקיינוס השקט במערב ומפרץ מקסיקו והים הקריבי במזרח. מבחינה תרבותית שייכת מקסיקו לאמריקה הלטינית.

שפה- השפה הרשמית והמדוברת הינה ספרדית. חוק כללי לזכויות לשוניות של העמים האינדיאניים של מקסיקו מקנה ל-62 שפות ילידיות המדוברות בחלקים שונים של מקסיקו תוקף זהה לזה של הספרדית.

תושבים- כ-60 אחוז מתושבי מקסיקו הינם מסטיסו (בני תערובת) ו- 30 אחוז אינדיחֶנה – אמריקנים ילידיים או אינדיאנים, כולל בני נהואה, מאיה, זאפוטק, מיקסטק, טטונאק, טאראסקו ופורפצ'ה.

יהודים- כ- 50,000 יהודים חיים במקסיקו, רובם במקסיקו סיטי.

היסטוריה "על קצה המזלג"

השם המודרני מקסיקו הוא למעשה שיבוש הגייה מספרדית של המאה ה- 16 בה נהגתה האות X כ- "ש" בעברית. למעשה נקראה מקסיקו בשם "משיקו", על שם בני שבט ה"משיקה", הקבוצה האתנית החשובה ביותר מבין בני "הברית המשולשת", שהרכיבה את האליטה האצטקית. במשך כ-3,000 שנים התקיימו במקסיקו כמה מן התרבויות האינדיאניות המפותחות ביותר: האולמקים, הטולטקים, המאיה והאצטקים. הספרדים, שהגיעו בתחילת המאה ה-16 ותבוסת האימפריה האטצקית סימנו את תחילת התקופה הקולוניאלית, שנמשכה כ-300 שנה. לאחר פלישתו של נפוליאון והחלשות הקולוניות הספרדיות, הכריזה מקסיקו בשנת 1810 על עצמאותה. מיום זה ועד שנת 1910, השנה בה התחוללה "המהפכה המקסיקנית", שהפילה את הדיקטטורה הצבאית, ידעה מקסיקו תהפוכות שלטוניות רבות ומלחמות לא מעטות. בסופו של דבר, בתחילת המאה ה-20 נוסדו כמה מפלגות והמפלגה המהפכנית הממוסדת שלטה במשך 71 שנה עד שנת 2000. מקסיקו של היום הינה רפובליקה פדראלית.

כלכלה
כלכלה של שוק חופשי, המשלבת תעשייה מודרנית ומסורתית. החקלאות מהווה חלק חשוב בכלכלה המקסיקנית, ורובה נמצאת בידיים פרטיות. למרות ההתקדמות הרבה, מקסיקו עדיין סובלת ממספר בעיות בתחום הבירוקרטיה ורמת החיים. חלוקת העושר איננה שוויונית.

דת
90 אחוז קתולים, 6 אחוז פרוטסטנטיים. יחד עם זאת- מקסיקו הינה מדינה חילונית ואין בה דת רשמית.

אומנות
למקסיקנים יש כישרון לאמנות, יצירתיות רבה ואהבה לצבעים עזים הבאה לידי ביטוי באומנות העממית. עבודת היד המקסיקנית מגוונת למדי ומשקפת כל זאת. היא כוללת בעיקר חפצים שנועדו לשימוש ביום יום ובחגים. תוכלו לבחור בין אינספור סוגים של אריגים וחולצות מעוטרות טיפוסיות, שמיכות, שכמיות, צעיפים, קרמיקה, תכשיטים, תמונות, חפצים מעץ ועוד.
במקסיקו תמצאו עושר ומגוון של ציורי קיר וגלריות לאמנות עכשווית ועתיקה יותר, שהם, מבחינתם של מבקרים רבים, מוקדי העניין העיקריים במדינה. דוגמאות בולטות לאמנות שמלפני התקופה הקולוניאלית הם ראשי האבן המונומנטליים של אולמֶק, ציורי הקיר המוקדמים של גן העדן של טְלאלוֹק (Paradise Tláloc of) שבט טיאוטיוּאקאן (Teotihuacán), צ'יצ'ן- איצה (Chichen itza) וציורי הקיר של בני המאיה בבונאמפאק (Bonampak) שבצ'יאפאס. אמנות התקופה הקולוניאלית היתה ברובה דתית וספרדית באופיה. השפעתם של האמנים הילידים ניכרה בעיקר במזבחות ובקירות המגולפים שעיטרו את הכנסיות הרבות במדינה. האמנויות נחשבו לנדבך חשוב בתחייה הלאומית שאחרי המהפכה, אז נשכרו האמנים הגדולים של מקסיקו, בהם דייגו ריברה, דוד אלפארו סיקיירוס וחוסה קלמנטה אורוסקו, כדי לעטר מבני ציבור חשובים בציורי קיר גדולים וססגוניים, בנושאים חברתיים והיסטוריים. הציירת פרידה קאלו, שנישאה לריברה, התבלטה בדיוקנאות-עצמי מיוסרים ובתמונות סוריאליסטיות וגרוטסקיות שהפכו פופולריות מאוד בשנות ה-80, עשורים רבים אחר מותה. הסרט 'פרידה', שהוקרן גם בארץ, פורש את סיפור חייה המרגש. כיום פעילות במקסיקו סיטי ובאוחאקה זירות אמנות תוססות, אותן מובילים אמנים כגון לואיס זאראטֶה ורודולפו מוראלֶס.

תרבות וארועים
למקסיקו יצא מוניטין מבוסס כמדינה חובבת פסטיבלים. כמעט מדי חודש חוגגים כאן חג לאומי או פייסטה מסוג זה או אחר, וכמעט כל יום בלוח השנה מצוין כיומו של קדוש מקומי, או יום חג של אחת העיירות. הקרנבל, המתקיים בסוף פברואר או בתחילת מרץ, הוא החגיגה הגדולה המקדימה את 40 הימים של צום הלנט, שלפני חג הפסחא. הוא צבעוני במיוחד במאזאטלאן, בווראקרוס ובלה פאס. החגיגה האופיינית ביותר למדינה היא "יום המתים" מקברית, הנחגגת יום אחרי ליל כל הקדושים, ב-2 בנובמבר. מאמינים כי נשמות המתים חוזרות לארץ ביום זה, ובשבועות שלפני הפייסטה מתמלאים השווקים בכל רחבי המדינה בצעצועים וממתקים בדמות גולגלות ושלדים. 12 בדצמבר הוא יום גדול נוסף בלוח השנה המקסיקני, ומציינים בו את יום גבירתנו מגוואדלופה, הסמל הדתי החשוב ביותר במקסיקו.

המטבח המקסיקני
במקסיקו תגלו את אחד המטבחים הטעימים ביותר עלי אדמות, זוהי ערבוביה מיוחדת של טעמים ריחות ומרקמים שונים. למטבח המקסיקני מסורת מרשימה ומוניטין בקנה מידה עולמי. יהיה זה מאורע יוצא דופן אם לא יימצא על שולחן מסורתי אחד משלושת המרכיבים הלאומיים: הטורטילה, שעועית שחורה ופלפלי הצ'ילי האדומים. טורטיה היא מעין חביתית דקה ועגולה מקמח תירס, הנאפית על מחבת או בטבון. השעועית (פריחולס – frijoles) נאכלת מבושלת, מטוגנת או מאודה, במרק, בתוך טורטיה או סתם כתוספת לכל דבר. כמו כן, תוכלו להנות במקסיקו ממבחר עשיר מאד של מיצי פירות שונים ומגוונים (חוגוס – jugos) סחוטים וטריים, שתוכלו לקנות בכל דוכן רחוב. מקסיקו מפורסמת גם במשקאות האלכוהוליים שלה, ובייחוד במסקאל (mezcal) ובטקילה.

מקסיקו סיטי (Mexico City)

אחד מהמטרופולינים הגדולים ביותר בעולם והעיר הגדולה ביותר במרכז אמריקה. העיר שוכנת בעמק מקסיקו (Valle de Mexico), שהוא רמה מישורית בגובה 2,240 מ', מוקפת הרים גבוהים והרי געש מושלגים, בגובה של 3,900 עד 5,000 מ'. רבים מהבניינים מעוצבים בסגנון ספרדי-לטיני. מקסיקו סיטי משקפת את מדינתה העשירה מבחינה תרבותית והיסטורית. עיר ללא הפסקה. עיר קוסמופוליטית המאגדת בתוכה מקדשים אצטקים, כנסיות בסגנון הברוק ומרכזי פיננסים גדולים. בעיר חיים קרוב לתשעה מליון תושבים, ובמטרופולין כולו (Zona Metropolitana del Valle de Mexico), מספר התושבים מתקרב לעשרים מיליון! העיר נקראת בספרדית "סיודד דה מחיקו" (Ciudad de Mexico) או פשוט מקסיקו. מרבית העמק מכוסה במטרופולין של מקסיקו סיטי. היות שנמצאת בעמק המוקף הרים גבוהים, רוחות חלשות, תעשיה מפותחת וכלי רכב רבים, העיר סובלת מזיהום אויר גבוה מאד. כיום נעשים נסיונות רבים כדי לצמצם אותו. בסיור בעיר המרתקת ובסביבותיה, נבקר במקומות הבאים:
הגנים הצפים של סוצ'ימילקו (Xochimilco) והמרכז ההיסטורי (Centro Historico) של העיר אשר הוכרזו כאתרי מורשת עולמית על ידי אונסק"ו. הגנים הצפים Xochimilco מהווים דוגמא מדהימה לארכיטקטורה האצטקית. נפגוש במקום להקות מריאצ`י (להקות של נגני גיטרות בסגנון ספרדי מסורתי), ההמופיעות במיטב הבגדים המסורתיים וכובעי הסומבררו רחבי השוליים, ומנגנות על גיטרות וחצוצרות מתוך סירות קטנות בתוך הגן.
במרכז ההיסטורי נמצאת כיכר סוקאלו, ובה הקתדרלה, שהיא מהכנסיות הגדולות בעולם כולו, הארמון הלאומי (Palacio Nacional) וטמפלו מאיור (Templo Mayor), שהם שרידיו של מקדש אצטקי שהתגלה במקום.
שדרת הרפורמה (Paseo de la Reforma) – שדרה רחבה ומפוארת, שאורכה 12 ק"מ, הנחשבת לאחת השדרות היפות בעולם, שדרה שהיא מרכז העסקים, הקניות והבילוי של העיר.
בשדרה כיכרות ופסלים רבים. באחת הכיכרות נמצא את הסמל המזוהה ביותר עם מקסיקו סיטי: פסל "מלאך העצמאות" (El Angel de la Independencia), פסל מוזהב בדמות מלאך הניצב על עמוד גבוה. הפסל מסמל את יום העצמאות של מקסיקו. פארק צ'פולטפק (chapultepec), ה"סנטרל פארק" של מקסיקו סיטי. בפארק אגמים בהם ניתן לשוט בסירות שונות, גן חיות גדול, טירת צ'פולטפק, שהיא כיום מוזיאון ועוד מספר מוזיאונים, בהם גם המוזיאון האנתרופולוגי המרתק של מקסיקו.

פארק "אלמדה" (Alamada) – אליו משקיף הארמון של האומנויות היפות (Bellas Artes), מבנה יפהיפה הבנוי מאבן שיש לבנה, המשקף באופן הטוב ביותר את התרבות המקסיקנית. במקום ישנן תערוכות שונות וציורי ענק של הצייר הנודע דייגו ריברה.
באזיליקה גואדלופה ((Nuestra Seoora de Guadalupe- הפטרונית של מקסיקו, נבנתה ב- 1976 ויכולה להכיל כ- 10,000 איש. בחזית של כנסיית "הבתולה מגואדלופה" מתקיימת מידי שנה ב-12בדצמבר תהלוכת ענק המושכת אליה עולי רגל מכל רחבי מקסיקו.

כיכר גריבלדי ((Plaza Garibaldi- לכאן מגיעים מוסיקאים מכל המדינה (להקות מריאצ'י) כדי לנגן לקהל בשעות הלילה.
"האיזור הורוד"(Zona Rosa) – אזור בילוי השופע מסעדות, פאבים ומקומות בילוי נחשבים. "קויואקן" (Coyoacan) – פה נוכל לבקר במוזיאון הנהדר "פרידה קלו". שוק " סן אנחל"- שוק צבעוני ותוסס המציע מכל טוב הארץ כגון פירות, ירקות, בשר, דגים – הכל מסודר בטוב טעם ובהרכבי צבעים מרהיבים. מקושט בבובות 'פיניאטס' התלויות לעשרות ומשתלשלות מהתקרה, מציע השוק גם מאכלם עממיים. בשבת נמצא בשוק גם אומנים ועושי מלאכת מחשבת המגיעים למקום להציע את יצירותיהם. מדובר ביצירות של עור, כלי זכוכית, תכשיטים, חרוזים, מסכות, עיסת נייר, בגדים רקומים. לעתים מגיעים כמה מהם גם בימי חול.
טאוטיווקן Teotihuacan – במרחק של שעה וחצי נסיעה לערך (48 ק"מ צפון-מזרחית לבירה), נמצא האתר הארכיאולוגי טאוטיווקן, "עיר האלים". העיר נבנתה לפני בערך כ-2000 שנה. אחת האטרקציות העיקריות בעיר הן פירמידות השמש והירח, המצודה, המכילה גם את מקדש "הנחש המקושט נוצות" וארמון "הפרפר המקושט נוצות".

סאן קריסטובל דה לס קסס בדרך העולה לסן קריסטובל, השוכנת בגובה של 2,500 מטרים, נחוש את החום והלחות הנשארים מאחור. הדרך עולה בין כפרים קטנים של אינדיאנים, כשכל כפר מתאפיין בלבוש בסגנון אחר ובצבעים אחרים. בשולי הכביש עומדים המקומיים ומוכרים את מרכולתם הצבעונית, שטיחונים הארוגים בצבעים עזים ועוד. סן קריסטובל הינה עיירת שוק, המושכת אליה אינדיאנים מכל כפרי האזור, ואלו מציגים בה את מרכולתם הססגונית עיר יפה, שהיתה בירתה הראשונה של מדינת צ'יאפס, המוקפת בהרים מיוערים. אוכלוסייתה משמרת את תרבותם העתיקה ואת שפתם של השבטים האינדיאניים שאלים משתייכת. העיר עצמה אותנטית מאוד, קטנה ומרשימה בנופה ובאוכלוסייתה הייחודית ובעיקר באופיייה האינדיאני. הסוקאלו (הכיכר המרכזית) – מוקפת בתים קולוניאליים, ביניהם בית העיריה. כנסיית סנטו דומינגו שנבנתה במאה ה- 16, הנשקפת אל הכיכר, היא היפה בכנסיות העיר, שהפנים המשופע בזהב מרשים אף יותר מהחזית החיצונית. החוויה הגדולה והמרתקת ביותר בסן קריסטובל הוא השוק שמתקיים בסוקאלו. זהו שוק אינדיאני מדהים וצבעוני שמרנין כל עין! שפע מרהיב של שטיחונים ארוגים, מעשי צמר, מזכרות, צעצועי עץ הממגנט את המבקרים.

מפלי Agua Azul
פנינת נוף נהדרת, בדרך לסן קריסטובל, שפירוש שמה "מים כחולים". נהר הטוליחה (Tulija) מגיח כאן מתוך הג'ונגל בסדרת מפלים ובריכות מדהימים בצבעי כחול, ירוק וטורקיז. המקום מטופח ונעים לשהייה, פרחים רבים פורחים במקום, המשופע גם בבעלי כנף וקופים ומוקף בג'ונגל עבות. במהלך שעות היום משתנים צבעי וגווני המים.

עתיקות פאלנקה
אחד מאתרי המאיה המרשימים ביותר במקסיקו. העיר הזו שגשגה מהמאה הראשונה לפנה"ס ועד המאה התשיעית לספירה, והיום היא מושכת מאות מבקרים כל יום. האתר הארכיאולגי, אחד החשובים והמעניינים מסוגו בתרבות המאיה, שוכן בתוך ג'ונגל סמיך ואף על פי שרק חלק קטן ממבניו נחשף- הוא מרשים ביותר. המבנים החשובים ביותר הם מקדש הכתובות והארמון. מקדש הכתובות (Templo de las Inscripsiones) – פירמידה שנבנתה במשך עשר שנים ובתוכה קברו של אחד השליטים של בני המאיה, בלווית ששה ממשרתיו. את הפירמידה מומלץ לבקר על 70 מדרגותיה היורדות לקבר ועל 70 מדרגותיה העולות למרומי הפירמידה, שם נזכה בתצפית מרשימה על האתר.
הארמון (El Palacio) – מבנים משולבים, שבראשם מגדל, ששימש כמרכז המינהלי של העיר. מקדש השמש (Templo sel Sol) ומקדש הצלב (Templo de la Cruz)- שני מבנים מעניינים נוספים. מוזיאון- שבו נראה מימצאים שהוצאו מהמקדשים והפירמידות.

קניון סומידרו
תופעה גיאולוגית מדהימה, שיצרה אפיק, המתחתר בפיתולים בין קירות תלולים שגובהם קילומטר. הנהר הזורם בתחתית הערוץ הוא גריחלוה (Grijalva). קירות הקניון מכוסים בעצים ובצמחיה עבותה, שביניהם נשפכים מפלים אל האפיק. עופות מים, נשרים וקופים שוכנים על מצוקי הקניון. מומלץ ביותר לערוך שייט בקניו, שאז ניתן להתרשם ולהנות מתופעה גיאולוגית מרשימה זו. השייט מתחיל מהכפר צ'יאפה דה קורסו (Chiapa de Corso, או ממעגנים אחרים באזור, שמהם יוצאות סירות לשייט על הנהר. השייט נמשך כשעתיים וחצי, ובסיומו, בקצה הקניון, מגיעים לאגם מלאכותי שנוצר על ידי סכר גדול.

פארק לה ונטה
בפארק לה ונטה ניצבים פסלים ענקיים ומרשימים, שהועברו אליו מאתר העתיקות לה ונטה. לה ונטה היתה עיר אולמקית, ששכנה על גדות נהר Rio Tonala. העיר הוקמה במאות 6 – 10 לפני הספירה, והגיעה לשיא שגשוגה בין השנים 100 – 600 לספירה. בעיר נמצאו פסלים ענקיים של ראשים, שמשערים שהם נחצבו כפורטרטים של שליטי המקום. לכולם מבנה עגול, אף שטוח ורחב, שפתיים עבות ופה שקצותיו משוכים כלפי מטה. הפסלים עשויים מאבני בזלת, שהובאו לעיר הקדומה הרחק מההרים בצפון דרך הנהר.

לקריאה נוספת: יעדים מומלצים ברחבי העולם

www.xn--6dbe2a9ah.com