טיולים לגיאנה

גיאנה – מדינה שהיא יער גשם.
גיאנה היא מדינה אשר כמעט כל שטחה הוא יער גשם. יער הגשם בגינאה הוא מדהים ובתולי שכמעט ולא נהרס כלל, בו חיים זנים רבים של חיות, בייחוד ציפורים בעלות צבעוניות מרשימה במיוחד. גם פה, כמו בשאר הגיאנות חיים סוגים רבים של צבים נדירים. האטרקציות העיקריות במדינה הם מפלי המים המרהיבים, ומכאן נגזר שמה: "מדינה עם הרבה מים".
גיאנה גובלת עם סורינאם במזרח, ברזיל בדרום, וונצואלה במערב, ועם האוקיינוס האטלנטי בצפון.

בטרם ההתיישבות האירופאית, עד ראשית המאה ה – 17, היה האזור מיושב באינדיאנים מקומיים. המתיישבים הראשונים היו הולנדים, שהקימו שלוש קולוניות נפרדות: אסקויבו, ברביסה ודמרארה. בשנת 1814 כבשו הבריטים את האזור ושלושת הקולוניות הפכו למושבה בריטית אחת, גיאנה הבריטית. ביטול העבדות הוביל להתיישבות של שחורים באזורים העירוניים והבאת עובדים זרים מהודו, סין ופורטוגל לעבודה במטעי הסוכר. החלוקה האתנית נשמרה, והובילה לפוליטיקה סוערת ולעתים גועשת. גיאנה זכתה לעצמאות מהממלכה המאוחדת ב- 1966.
אוכלוסייתה הקטנה של גיאנה הטרוגנית למדי: האוכלוסייה מונה בסך הכול כ-751 אלף נפש, מתוכם כ-200,000 חיים בבירה, ג'ורג' טאון. הקבוצה האתנית הגדולה ביותר היא צאצאיהם של מהגרים מהודו. בגיאנה כמעט כל תושבי המדינה מתרכזים בקו החוף, שם קמו מושבות בריטיות והולנדיות ב 1650.
הדת העיקרית היא נצרות, שאליה משתייכים כ – 57% מן האוכלוסייה. השפה הרשמית היא אנגלית כשלצדה מדברים גם בשפות ילידיות.

המפל המפורסם ביותר בגיאנה נקרא: "מפל קאיאטור", אליו ניתן להגיע מהעיר ברטיקה שנמצאת מדרום-מערב לג'ורג'טאון. בפארק הלאומי קאיאטור, פרט למפלים הצונחים מגובה של 250 מטר, ישנו יער גשם בתולי ויפהפה, המשמש מקום מחייה לחיות בר רבות. מברטיקה ניתן לצאת גם לסיורים במכרות הזהב והיהלומים בסביבתה ולאתרים נוספים בפנים הארץ.
בירת גיאנה, ג'ורג'טאון, מצטיינת בארכיטקטורה נאה ושפע צמחייה ירוקה. כדאי לבקר בקתדרלת ג'ורג' הקדוש, בבית המשפט, בגנים הבוטניים וגן החיות, בבית הפרלמנט הניאו-קלאסי מהמאה ה- 19, במוזיאון הטבע, במוזיאון האנתרופולוגי ובמרכז התרבות העירוני.
לאורך צפון גיאנה הגובלת באוקיינוס האטלנטי שוכנות רצועות חוף יפות רבות. העיר סורמה משמשת כמקום משכנו של שבט המקושי, וכדאי לבקר במקום. רופונוני הוא נווה מדבר ובו אתר נופש יפה.
ניתן לצאת לסיורי הליכה, רכיבה על סוסים וצפרות ביערות הגשם העשירים של המדינה וכן לסיורי רפטינג בנהרותיה.

המטבע בגיאנה הוא הדולר הגיאני. אפשר להשתמש בטרוול צ´קס ובכרטיס אשראי אם כי לא בכל המדינה יש עמדות זמינות, כמו כן שער החליפין לפדיית טרוולים בד"כ גבוה וטוב. החליפו כסף כל עוד אתם בערים הגדולות באזור החוף. דולרים אמריקניים ניתן להחליף ברוב המקומות.
בגיאנה מזג אוויר טרופי. כל השנה חם והטמפרטורות לא יורדות מתחת ל 21 c אם כי בתחילת השנה מעט יותר נעים. שיא הגשם הוא בחודשים מאי – יולי ודצמבר- ינואר. מומלץ להגיע אחרי חודשים אלו, אז המפלים בשיאם ומפל קאיטר מרשים ביופיו.
ישראלים חייבים ויזה כדי להיכנס לגיאנה. את הוויזה מוציאים באחת מהקונסוליות, בסורינאם ובגיאנה הצרפתית, או השגרירויות, 2 בלבד בארה"ב ובאנגליה. זמן ההמתנה לקבלת וויזה יכול להגיע לחודשיים ואחרי כל זה מקבלים אישור שהייה ל30 יום בלבד.

www.xn--6dbe2a9ah.com