טיולים לבליז

בליז – מעל ומתחת לפני הים

בליז מציעה למתיירים בה את אתרי הצלילה היפים ביותר בחצי הכדור המערבי, נופים מרהיבים והתענגות על מורשתם ותרבותם של בני המאיה ששלטו באזור 4000 שנה. עד כה נתגלו ברחבי בליז למעלה מ- 600 אתרים, אשר מגוללים את סיפור תרבות אנשי המאיה על פני יריעת זמן ארוכה, מרביתם נמצאו בקרבת הגבול עם גואטמלה, במחוז קאיו. בבליז נמצאים אתר המאיה העתיק ביותר, אתר המאיה שהיה נתון תחת כיבוש למשך הזמן הארוך ביותר ופסל עשוי אבן ירקן הגדול ביותר בעולם. המטיילים בבליז נהנים מטבע במיטבו באזורים שהוכרזו כשמורות טבע ופארקים לאומיים, המאפשרים הצצה אל עולם החי והצומח השופע של מדינה זו.
בליז היא מדינה קטנה באמריקה המרכזית, על חוף הים הקריבי. היא גובלת במקסיקו מצפון-מערב ובגואטמלה במערב ובדרום. צורתה של בליז מזכירה מלבן שאורכו 280 ק"מ ורוחבו 109 ק"מ.
בליז נודעה בעבר כהונדורס הבריטית ושמה הנוכחי מגיע מבליז סיטי ומנהר הבליז. בהיותה מושבה בריטית לשעבר, בליז היא המדינה היחידה דוברת האנגלית במרכז אמריקה. בליז סיטי היא העיר הגדולה במדינה, כמו גם עיר הנמל הראשית ועיר הבירה לשעבר. ב-1970 הוכרזה בלמופן כבירת בליז (במקום בליז סיטי שנפגעה קשות בסופת ההוריקן הטיי).

תושבי המדינה נחשבים חברותיים ומסבירי פנים ובה גיוון אתני נרחב: אנשי מאיה, מקסיקנים, בני תערובת, אינדיאנים-אפריקאים ואף מנוניטים (כת נוצרית).
כמו כן בליז נחשבת למדינה מגוונת גם מבחינה טופוגרפית ואקלימית. בדרום בליז, ובפנים המדינה בולט בתוואי השטח רכס הרי המאיה שפיסגתו מתרוממת לגובה של 1124 מטרים. ההרים מוקפים בגבעות אבן גיר קארסטיות היוצרת מערות נטיפים המכוסות צמחייה טרופית ייחודית. בניגוד לטוואי שטח זה, צפון בליז ואזור החוף הם דווקא אזורים מישוריים. הנהרות הגדולים סוחפים סחף רב מהרכס הרי המאיה, המצטבר לאורך קו החוף וגורם למתיחתו ללא הרף.

השינויים האקלימיים והטופוגרפיים יצרו אקלים נוח להתפתחותם של שפע מיני צמחים ועד כה זוהו למעלה מ- 49 סוגי יערות במדינה. מבחינת בעלי חיים, בליז ידועה בחיים התת-מימיים שלה, אך גם החיים העל-מימיים מיוחדים כפי שנמצא אצל שכנותיה.
שונית המחסום של בליז היא השנייה בגודלה בעולם ומהווה רק חלק ממערכת אקולוגית גדולה הרבה יותר שנחשבת ליוצאת מגדר הרגיל. השונית נמתחת לאורך כל אורכה של המדינה ומשרתת אין ספור כתמי שוניות, להקות דגים, ולמעלה מאלף איים הנקראים "קאייס", שפירושו: אי קטן ונמוך. רוב ה"קאייס" הללו וקו החוף שמחוץ לאזור הימי מוגנים ע"י יערות עצי מנגרובה. ככלל האזור הימי מגוון מאוד, מחוץ לשונית המחסום שלושה איי אלמוגים, כך שלצוללנים ולאוהבי השנרקול בליז מהווה ללא ספק גן עדן של המצולות. מדף היבשתי הסוגר את בליז מסתיים בפתאומיות בנפילה חזקה של 3000 מטרים.

המתיישבים הראשונים בבליז היו בני המאיה ואינדיאנים קריביים. במאה ה-16 הגיעו הספרדים לאזור, בעקבות הגעת הספרדים רבות מערי המאיה נהרסו. הספרדים החשיבו את בליז כאזור שליטה שלהם אך בפועל הם לא ממש שלטו בה. רק ב- 1798, בקרב באי סנט ג`ורג הצליחו הבריטים לגבור על הספרדים ולזכות בשליטה על ההתיישבויות באזור. ב- 1961 אימצה בליז חוקה אשר בדיעבד סללה את הדרך להקמת ממשלה עצמאית כעבור שלוש שנים. בשנת 1973 החליטה הממשלה לשנות את שם המדינה לבליז. הצעד הסופי הושלם ב- 21 לספטמבר 1981 כשבליז זכתה לבסוף בעצמאות מלאה.
בביקורכם בבליז, אל פספסו את שוק הרהיטים המתקיים מידי יום שישי בכפרים השונים, במחוז טולדו תוכלו להנות ממוסיקה מעולה ומתיפופם המצוין של הגריפונים. אנשי הגריפונה מהווים כ- 8 אחוז מהאוכלוסיה וזו אחת הקבוצות היותר מעניינות בחברה הרב אתנית של בליז. הם צאצאים של תושבי הקרביים השחורים. בנוסף לשפתם היחודית הם דוברים את שפת המאיה העתיקה, ספרדית וקריאולית. מקורות התרבות העשירה שלהם הם במסורות ובמוסיקה של איי הודו המערבית, במיוחד במוסיקת הפונטה, ששורשיה נמצאים ביבשת אפריקה.

www.xn--6dbe2a9ah.com