טיולים לאל סלבדור

דף הבית אל סלבדור מידע אל סלבדור, לא רק הרי געש ומהפכות.

אל סלבדור, כמדינה הממוקמת מעל שלושה לוחות טקטונים, זוכה לרעידות אדמה ולהתפרצויות געשיות מרובות. נופיה הגעשיים, חופים שחורי החול ואגם אילופנגו, האגם הגדול במדינה, שנוצר מהתפרצות געשית לפני כ-1,800 הם תיאור גיאוגרפי אופייני למקום. אך אל סלבדור מציעה לתייר גם עיירות קולוניאליות מצוירות, אתרים ארכיאולוגיים של המאיה ושמורות טבע. הביקור בה נוח למדי, הכל קרוב ונגיש. התשתית התיירותית אינה מפותחת, אך אפשר לגלות בה חוויה שונה לגמרי – הצצה לתוך מדינה המבקשת להגדיר את עצמה ומקומיים ששמחים לשוחח עם המטייל ולחלוק עימו מידע על עולמם.
אל סלבדור היא מדינה במרכז אמריקה גובלת בהונדורס בצפון ובמזרח, בגואטמלה בצפון-מערב ובאוקיינוס השקט בדרום. אוכלוסייתה מונה כ-7 מיליון אנשים. כ-90% מהם בני תערובת אינדיאנים וספרדים. מעטים מהאינדיאנים שמרו על מנהגיהם, מסורתם ושפתם. הספרדית היא השפה המדוברת על ידי כמעט כל תושבי המדינה. רוב התושבים הם קתולים.

שמה של המדינה נלקח מן המילה הספרדית שמשמעותה "המושיע". לפני הגעת הספרדים האזור נקרא "קוסקטלן" והתרבויות, שישבו באזור זה קיימות החל מ-1,500 לפני הספירה.
האדמירל הספרדי, אנדרס נינו, הוביל משלחת למרכז אמריקה ונחת על האי מינגוארה ובכך הפך לאירופאי הראשון על אדמת אל סלבדור. ביוני 1524, הקפטן הספרדי, פדרו דה אלווראדו, החל לתקוף את השבטים הילידים בקוסקטלן. לאחר 17 ימים של קרבות הובס דה אלווראדו.
המלך קרלוס הראשון בספרד הכריז על סן סלבדור כעיר בשנת 1546. במשך השנים הבאות, אל סלבדור התפתחה תחת השלטון הספרדי, אך בעקבות גאות של מודעות לאומית ברחבי מרכז אמריקה החלו התושבים לתכנן מרד. ב-1823, הקימו מדינות מרכז אמריקה,ובהן אל סלבדור, את הפרובינציות המאוחדות של מרכז אמריקה.

לאחר פירוק המדינה ב-1838 הפכה אל סלבדור לרפובליקה עצמאית. במהלך המאה ה-19 נוצר רצף של נשיאים מהמעמד האוליגרכי שסייעו לייצוא הקפה על ידי בניית תשתיות, העבירו חוקים נגד נוודות כדי לחזק את כוח העבודה הכפרי ודיכאו מרידות ביד קשה. תעשיית הקפה גדלה ועשירי העם סיפקו את רוב הכנסות הממשלה. תמיכה זו, בשילוב השחיתות בממשל, הבטיחו למגדלי הקפה השפעה מכרעת על הממשלה והצבא.

 

מהפכה ללא קרב בהנהגת הגנרל תומאס ריגאלאדו הובילה את אל סלבדור למאה ה-20. המהפכה הביאה תקופה של יציבות שהמשיכה עד למהומות השפל הגדול בשנים 1931 ו-1932. אל סלבדור ידעה תהפוכות שלטוניות רבות, מלחמות ומהפכות. בשנת 1980 פרצה מלחמת אזרחים שנמשכה 12 שנה. רק לאחר נפילת הקומוניזם באירופה, נוצרו התנאים המתאימים למשא ומתן על הסכם שלום. הפסקת אש הוכרזה ונחתמה ב-16 בינואר 1992. כיום אל סלבדור היא דמוקרטיה רפובליקנית הנשלטת על ידי נשיא ופרלמנט בן 84 חברים.
באל סלבדור אקלים טרופי בעל עונה "יבשה", מחודש נובמבר ועד אפריל. ו"רטובה", מחודש מאי עד אוקטובר. הטמפרטורות משתנות בהתאם לגובה, כך שבאזור החוף האקלים הוא חם בעוד שבהרים הטמפרטורות נוחות יותר.
המטבע באל סלבדור היה בעבר הקולון, משנת 2001 הדולר האמריקני הוא המטבע הרשמי.

אחת העיירות האטרקטיביות באל סלבדור נקראת אילובסקו. עיירה קולוניאלית, מפורסמת במיוחד בהפתעות שיוצרים בה – דמויות או סצנות זעירות ומפורטות בתוך מעטפת בצורת ביצה ובגודל אגוז. בדרך כלל מתוארים כך אירועים מחיי היומיום בכפר. – הנה מזכרת נפלאה להביא הביתה!
אטרקציה מעניינת הינה דרך הפרחים: זהו אחד האזורים הנעימים במדינה, שרשרת של עיירות קולוניאליות טובלות בירק ובגינות עמוסות פרחים. בחודש דצמבר הפריחה בשיאה והאזור כולו משתולל ממש בחגיגה של צבע. ניתן ללכת בינות לבתים השזורים בפרחים, עד לגונה ורדה – אגם ירוק בלועו של הר געש, עטור בצמחיה טרופית עשירה. היפה שבעיירות הפרחים היא אטאקו. חלק מיופייה מקורו ביזמה של זוג אמנים צעירים, שהחלו לפני מספר שנים בציורי מוראלים, תמשיחי קיר על הבתים, ההופכים את המקום לגלריה ענקית, תחת כיפת השמים. העיירה אפאנקה מציעה מבחר של אפשרויות, אטרקציה מיוחדת: טיול צמרות מרהיב ועתיר אדרנלין: גלישה במהירות מעל צמרות עצים, בגובה 1700 מטר, שבעצם מספקת הנאה מתצפית מדהימה על כל הסביבה..
למטיילים שרודפים אחרי הגלים חוף לה ליברטד, ייתן מענה מעל לכל הציפיות שכן נחשב לאחד מאתרי הגלישה המובחרים ביותר שמציע האוקיינוס השקט. אלו שאינם גולשים, ימצאו הרבה מה לעשות בעיירת החוף הקטנה הזו, או שיוכלו להמשיך לאחד החופים הרבים לאורך לה קוסטה דל באלסאמו.
באל סלבדור יער עננים שנקרא מונטה-כריסטו ובו גדלים עצים לגובה של 30 מ', ועליהם יוצרים חופה שהשמש כמעט שלא חודרת דרכה. שרכים, סחלבים, פטריות וטחב מכסים את קרקע היער. אפשר לראות כאן את קוף העכביש, דב נמלים בעל שתי אצבעות וכן פומה, אגוטי, טוקאן וינשוף מפוספס. עם הרבה מזל, ניתן לראות את הקצאל, הציפור הלאומית, הנפש הקולקטיבית של המאיה.

הפארק הלאומי סרו ורדה מציע טיולי הליכה מרהיבים אל פסגותיהם של הרי הגעש שבתחומיו. המפורסם שבהם הוא איסלקו. זהו הר חרוטי ומחודד להפליא, עדיין מעשן, שהטיפוס אליו מאפשר לא רק מבט על הנוף, אלא גם הצצה למה שנדמה כפתחו של השאול. עד לפני 200 שנה היה רק חור באדמה, שנפלטו ממנו מדי פעם עמודי עשן גופריתי שחור. לאחר מכן החל להיווצר כאן חרוט, ותוך זמן קצר עלה החרוט עד לגובהו הנוכחי, 1,910 מ'. איסלקו ממשיך להתפרץ גם כיום ופולט עשן, סלעים ולהבות אש, שהם מראה מרשים כל כך ביום וגם בלילה, עד שהוא נודע בכינוי "המגדלור של האוקיינוס השקט". בלועו של הר סנטה אנה הסמוך, הגבוה ביותר באל סלבדור, יש אגם שצבעו טורקיז ומפסגתו אפשר לצפות על אגם קואטפקה ממעוף הציפור.

באל סלבדור, כמו במדינות אחרות במרכז אמריקה, ניתן למצוא אתרים ארכיאולוגיים מתקופת המאיה, אומנם הם פחות מרשימים מאלו שבארצות השכנות אך בחוויה דה סרן, לדוגמא, ניתן להתרשם מהחיים עצמם, בהתפרצות געשית בשנת 600 לערך, כיסה אפר וולקני את האתר, אפה אותו בחום של 1,600 מעלות ושימר את כל מה שניתן, כולל את צורתם של העכברים שנלכדו באסם.

www.xn--6dbe2a9ah.com