טיולים לאיי גלפאגוס

איי גלפאגוס (Galapagos Islands) מפורסמים כאחת מתופעות הטבע המיוחדות והיפות ביותר בעולם, אשר לא נפגעו על ידי האדם. האיים ידועים בזכות המגוון העצום והידידותי של בעלי חיים יבשתיים וימיים, עימם נמנים אלבטרוסים, פינגווינים, צבים, צבי ים ענקיים, איגואנות, אריות ים, לווייתנים, דולפינים ועוד. איי גלפאגוס הם גן עדן לחובבי טבע, המבטיחים חוויה מדהימה שלא תישכח. אמנם הקרקע באיים עשויה בזלת, הנוף צחיח והררי והצמחייה דלילה, אבל בגלפאגוס קיים יופי קסום, פראי ושובה לב, ולא לשווא הם נחשבים כפלא טבע נדיר.

איי גלפאגוס ממוקמים בלב האוקיאנוס השקט על קו המשווה, כ- 960 ק"מ מערבית לחופי אקוודור הנמצאת ביבשת דרום אמריקה. האיים כוללים 13 איים גדולים, 6 איים קטנים ועשרות איים זעירים המזדקרים מתוך הים. השטח הכללי עליו הם משתרעים הוא כ 50,000 קמ"ר, מתוכם השטח היבשתי מתפרש על פני 7,870 קמ"ר. האיים הם למעשה תוצר של פעילות וולקנית אשר בכמה מהם נמצאים גם היום מוקדים וולקנים פעילים, מהם מיתמרים לעיתים ענני עשן, אך אל דאגה, האיים המתויירים בטוחים לחלוטין. האקלים באיים הוא ממוזג עד שחון, כאשר העונה החמה והגשומה היא מינואר עד אפריל. לכן, העונה המומלצת לטיולים היא מיולי עד סוף דצמבר כשהטמפרטורה הממוצעת היא 19 מעלות.

איי גלפאגוס התגלו בשנת 1535 ונמצאים בבעלותה של אקוודור מאז 1832. עד אמצע המאה העשרים יושבו האיים על ידי מספר בודד של אנשים ושימשו בעיקר כמושבת עונשין. בשנת 1959 הוכרז הארכיפלג כפארק הלאומי הראשון של אקוודור, ובשנת 1978 הכריז ארגון אונסק"ו על איי גלפאגוס כעל אתר מורשת עולמית. השפה המדוברת באיים היא ספרדית והמטבע המקומי הוא סוקרה Sucre, אם כי רבות מהעסקאות נעשות בדולרים. אזרחי ישראל אינם זקוקים לוויזה כדי לבקר באקוודור, אולם דמי הכניסה לאיי גלפאגוס הם 100 דולר, אותם יש לשלם במזומן עם ההגעה לאי. ככלל, הביקור באיים יקר. הכלכלה באזור מבוססת בעיקר על תעשיית התיירות, ובשיא העונה יעלו טיסה מאקוודור ושבוע של שיט בין האיים כמה אלפי דולרים.

באיי גלפאגוס מייחסים חשיבות גבוהה לשימור הטבע ולהגנתו, ולכן האיים מוגנים מתיירות בלתי מבוקרת באמצעות הגבלות קפדניות על מספר המבקרים המורשים להיכנס לאיים בכל חודש, המקומות שאליהם מאפשרים לתיירים להגיע ולכל המטיילים חייב להתלוות מורה דרך שקיבל הסמכה מרשות הפארק. הסיור בין איי גלפאגוס מתבצע בדרך כלל בספינות המשייטות בין האיים. כל הסירות חייבות ברישיון ובמדריך מוסמך ומפליגות לפי מסלול קבוע מראש ממנו לא ניתן לחרוג.

האפשרות הנוחה והמתאימה להבטיח מקום על ספינת שיט (בעיקר בשיא העונה) היא ליצור איתנו קשר על מנת להזמין את השייט המתאים לך ביותר. מומלץ לקחת שייט של 3 – 7 לילות כשהמומלץ ביותר הוא השייט בן 7 לילות הפוקד את מרבית האיים החשובים. למעוניינים בסיורים יומיים, ישנם מקומות לינה על היבשה, רובם באי סנטה קרוז (Santa Cruz), אשר ממנו גם יוצאות רוב ספינות הטיול. כאמור, סיורי השיט אינם זולים אך הם מעניקים סיור מקיף וחוויה מהנה ובלתי נשכחת. ניתן לצלול בחברת צבי ים, לשחות לצד אריות ים, לצלם את הפינגווינים והאלבטרוסים ולצפות בשלל האיגואנות הימיות העושות אמבטיות שמש לפני כניסתן למים. כמובן שאסור להאכיל או לדוג את בעלי החיים. יש לזכור שעל מנת לצלול באיים או לשנרקל, יש להביא ציוד משלכם לספינה.

לאיי גלפאגוס מגיעים בטיסה. הטיסות יוצאות מדי יום מאקוודור מעיר בירתה קיטו (Quito) ומגואייקיל (Guayaquil) לנמל התעופה בגלפאגוס באי בלטרה (Baltra), משם התיירים עוברים (נסיעה של שעתיים) במעבורת או באוטובוס לפוארטו איורה (Puerto Ayora), שהיא העיר הגדולה באיים הנמצאת על האי המרכזי סנטה קרוז (Santa Cruz). בפוארטו איורה ניתן למצוא את כל השירותים הדרושים כולל בתי מלון. באי נמצא הריכוז הגדול ביותר של צבי ענק, ובנוסף, אסור להחמיץ ביקור במרכז המחקר לחקר האיים על שם צ'ארלס דרווין.

באיי גלפאגוס מתגוררים כעשרים אלף איש הפרושים על פני חמישה מהאיים. רוב האוכלוסייה מתרכזת באי סנטה קרוז וסאן קריסטובל (San Cristobal), בו ממוקמת עיר הבירה פוארטו בקרוזו מורנו (Puerto Baquerizo Moreno). האי הגדול ביותר הוא איזבלה (Isabela), המשתרע על פני 4,588 קמ"ר. באיזבלה מצויים חמישה הרי געש, אשר הידוע בהם הוא הר הגעש וולף (Wolf), הנישא לגובה 1,707 ומהווה את הנקודה הגבוהה ביותר באיים. כדאי לשים לב גם לאי סנטה מריה (Santa Maria), הבולט ביופיו הפסטורלי. באי נוצרו משטחי מים רדודים, בהם נמצאים שפע של חיות ועופות כמו צבי מים ופלמינגו וורודים.

עם העופות ובעלי החיים המפורסמים לאיים, נמנים אריות ים מרשימים הממלאים את חופי האיים במספרים גדולים; סרטנים גדולים בצבעים מרהיבים של אדום, צהוב, סגול; ציפורי פלמינגו ורודות; שקנאי חום הייחודי לאיים; קורמורן ללא יכולת תעופה, הנחשב לציפור נדירה ביותר; אלבטרוסים ענקיים; פינגווין גלפאגוס שהוא אחד הפינגווינים הקטנים בעולם והיחיד שנמצא בחצי הכדור הצפוני; איגואנות ימיות בעלות מראה מסקרן ומרתק אשר נמצאות במספרים גדולים על החופים; איגואנה יבשתית הייחודית לאיים; ובעיקר, צבי הענק עוצרי הנשימה המזוהים יותר מכל עם איי גלפאגוס.

אחת החוויות העיקריות והמדהימות באיי גלפאגוס היא היכולת להתקרב ליצורים ולבעלי חיים ואף לגעת בהם מבלי שאלו יחששו. בעלי החיים חיו במשך מאות שנים ללא צורך להתגונן מפני טורפים או מבני אדם ולכן הם חסרי כל פחד. התיירים זוכים להזדמנות נדירה להתבונן מקרוב בחיות, לצפות בהתנהגותן ולצלם בלי סוף…

www.xn--6dbe2a9ah.com